O CO ZAPYTAĆ FOTOGRAFA ŚLUBNEGO PRZED PODPISANIEM UMOWY

Na mojej stronie znaleźć możecie poradnik jak wybrać fotografa na swój ślub. Na co zwrócić uwagę, by nie żałować i cieszyć się pięknym  reportażem ślubnym przez długie lata. Jeśli jeszcze go nie czytaliście, to zapraszam do strony z poradnikami. Tam znajdziecie odpowiedzi na to, w jaki sposób wybierać fotografa ślubnego.

Jeśli jednak wstępny wybór fotografa na ślub i wesele za Wami, to prawdopodobnie zastanawiacie się, o co powinniście go zapytać? Jakie pytania zadać na spotkaniu. Jak najlepiej dograć Waszą współpracę i sprawić, żeby dzień ślubu był już czystą przyjemnością bez zbędnych i niepotrzebnych stresów.

Masz pytania do fotografa ślubnego? Napisz lub zadzwoń

Lista pytań do fotografa ślubnego

Pytajcie o wszystko, co Was niepokoi. Nie ma głupich i zbędnych pytań. Ślub to dla Was najważniejszy i najpiękniejszy dzień w życiu. Ja ze swojej strony dam z siebie wszystko, aby Wasz reportaż ślubny był tak samo piękny jak ten dzień. Poniżej – dla ułatwienia – przedstawiam Wam listę najczęstszych pytań kierowanych do fotografa ślubnego. Powinna Wam ona choć trochę ułatwić przygotowanie się do rozmowy z fotografem ślubnym. Jeśli macie pytania dodatkowe to oczywiście śmiało pytajcie, o co tylko zechcecie.

sesja ślubna nad morzem (24).jpg

Pytania do fotografa ślubnego

W poniższej liście znajdują się wszystkie pytania, jakie często zadają Pary Młode podczas rozmowy. Dołożyłem też kilka, które są istotne, a o których czasem się nie pamięta

  1. Od kiedy zajmujesz się fotografią?

  2. W jakiej fotografii się specjalizujesz?

  3. Jak możesz opisać swój styl fotografii?

  4. Jakie masz doświadczenie w branży ślubnej?

  5. Czy zajmujesz się tylko fotografią?

  6. Czy w trakcie jednego weekendu robisz więcej niż jedno wesele ?

  7. Czy możemy się spotkać, zanim podpiszemy umowę?

  8. Czy możemy zobaczyć pełen reportaż z jednego ślubu?

  9. Czy musimy się spotkać, żeby podpisać umowę?

  10. Kiedy najlepiej zarezerwować termin?

  11. W jaki sposób możemy zarezerwować termin?

  12. Jak wyglądają zapisy umowy?

  13. W jakiej wysokości jest zadatek i do kiedy musimy go wpłacić?

  14. Kiedy płatność za realizację reportażu ślubnego?

  15. Jakie są warunki zerwania umowy?

  16. Czy dojazd jest dodatkowo płatny?

  17. Czy musimy zapewnić Ci nocleg?

  18. Co wlicza się w podstawową cenę reportażu ślubnego?

  19. Jakie są godziny pracy w dniu ślubu?

  20. Ile kosztują dodatkowe godziny pracy?

  21. Jak się zamierzasz ubrać?

  22. Czy będziesz osobiście fotografował nasz ślub?

  23. Czy oferujesz opcję dodatkowego fotografa na ślub?

  24. Co stanie się w przypadku gdy nie będziesz mógł wykonać danego dnia zlecenia?

  25. Jakim sprzętem fotografujesz?

  26. Co, jeśli aparat ulegnie awarii?

  27. Jak zabezpieczasz zdjęcia przed ich utratą?

  28. Czy prowadzisz archiwum zdjęć i jak długo je przetrzymujesz?

  29. Czy znasz miejsca, w których odbędą się ślub i wesele?

  30. Czy przynosisz własne oświetlenie?

  31. Jaki jest czas oczekiwania na zdjęcia?

  32. Ile zdjęć otrzymamy w wybranym pakiecie usług?

  33. Czy istnieje możliwość wyboru zdjęć do obróbki?

  34. W jakiej formie otrzymamy zdjęcia?

  35. Czy jest możliwość przygotowania galerii internetowej?

  36. Gdzie nasze zdjęcia będą publikowane? (strona, social media itp.)

  37. Czy oferujesz także albumy, foto-książki, wydruki wielkoformatowe?

  38. Czy oddane zdjęcia będą kolorowe, czy czarno-białe?

  39. Jakie rodzaje zdjęć będą w naszym reportażu ślubne – grupowe, beauty, portretowe, detale?

  40. Czy możesz zrobić zdjęcia w stylu, jaki nam się podoba?

  41. Czy możemy zrealizować własne pomysły na zdjęcia?

  42. Co, jeśli przygotowania pary młodej odbywają się w dużej odległości od siebie?

  43. Jakie zdjęcia to Twoim zdaniem ślubny „must have”?

  44. Na czym polega obróbka fotograficzna zdjęcia?

  45. Jak dużo zdjęć jest czarno białych?

  46. Jak obrabiasz zdjęcia ? Czy możesz usunąć niedoskonałości skóry, możesz nas odchudzić?

  47. Czy posiadasz licencje, która upoważnia Cię do fotografowania ceremonii w kościele?

  48. Czy oferujesz sesje narzeczeńskie?

  49. Kiedy najlepiej zrealizować sesję narzeczeńską?

  50. Czy sesja ślubna musi odbyć się tego samego dnia?

  51. Nie mamy pomysłu na plener co wtedy?

  52. Czy w trakcie pleneru zmieniamy lokalizację?

  53. Ile trwa plener ślubny?

  54. Czy masz w swojej ofercie plener wyjazdowy i ile kosztuje?

  55. Czy oferujesz też plenery zagraniczne i jakie są tego koszty?

Pytania są. Teraz chciałem, korzystając z własnego doświadczenia w pracy fotografa ślubnego odpowiedzieć nie. Dzięki temu ułoży się Wam w głowie rozmowa z fotografem. Ja z kolei dam Wam się lepiej poznać.

Zapraszam  

Fotograf ślubny ma bardzo odpowiedzialne zadanie zatrzymania tak ważnych dla Was momentów. Dlatego też powinniście dołożyć wszelkich starań, aby znaleźć takiego fotografa, który nie tylko oferuje piękne zdjęcia ślubne. Ważna jest też jego komunikatywność, profesjonalizm, sposób pracy. O to wszystko spokojnie możecie pytać podczas spotkania z fotografem ślubnym.

Oferta ślubna dopasowana do potrzeb? Czeka na Ciebie tutaj

1.       Od kiedy zajmujesz się fotografią

Doświadczenie fotografa ślubnego

Fotografia towarzyszy mi już od lat młodzieńczych. Skończyłem technikum fotograficzne, gdzie poczułem, że to jest to, czym chcę się w swoim życiu zajmować. Tak więc z aparatem w ręce nieprzerwanie żyję już ponad 20 lat. Niezmiennie jest to moja największa pasja. Świat jest dla mnie pełen pięknych niepowtarzalnych kadrów zdjęciowych i na wszystko patrzę fotograficznym okiem.

 2.       W jakiej fotografii się specjalizujesz?

W moim życiu dużą rolę grała od zawsze fotografia reportażowa. Szybkie działanie, zawsze w środku wydarzeń, łapanie chwil  „w locie”. Dziś moimi specjalizacją jest przede wszystkim fotografia ślubna, w której w znaczący sposób wykorzystuję fotografię reportażową. Bardzo lubię też fotografię portretową ze szczególnym uwzględnieniem tej kobiecej, sensualnej. Pokazującej, że każda kobieta jest piękna niezależnie od wieku, rozmiaru czy innych aspektów wyglądu zewnętrznego.

 3.         Jak możesz opisać swój styl fotografii?

W mojej fotografii najczęściej wykorzystuję styl reporterski i portret. Daje mi to możliwość zarówno widzenia bliskiego i detalicznego. Fajnie buduje to klimat reportażu ślubnego. Pozwala zapisać na kartach fotografii poszczególne osoby, ich wygląd i emocje oraz mnóstwo detali tak ważnych w tym dniu. Umiejętności wynikłe z pracy reportera pozwalają mi na dyskretne bycie w centrum i nieprzeoczenie niczego, co jest fajne, ciekawe i istotne. To też szeroki kąt widzenia zauważanie wszystkiego, co dzieje się dookoła. W mojej fotografii stawiam na naturalność. Niczego nie reżyseruję, nie ustawiam. Po prostu jestem obok i z wielu perspektyw pokazuję to, co widzę. Moje fotografie z  weselnej zabawy to dynamiczne tzw. street foto. W jednym kadrze zamykają tak  wiele – taniec, ruch grę świateł. Wszystko to, co tam najważniejsze.

 4.       Jakie masz doświadczenie w branży ślubnej?

Pierwsze śluby zrealizowałem roku 2000. Od tego czasu zajmuję się gównie fotografią ślubną. Staram się stale ulepszać swój warsztat, inwestując w siebie i sprzęt, na jakim pracuję .

 5         Czy zajmujesz się tylko fotografią?

Tak. Fotografia to zarówno moja prawdziwa pasja, jak i sposób na życie. W dni wolne od ślubów zajmuję się fotografią portretową, modową, kobiecą  i innymi autorskimi projektami. Sporo czasu pochłania też obróbka wszystkich zdjęć, przygotowanie się do  kolejnych ślubów, poszukiwanie fajnych i ciekawych miejsc na sesje zdjęciowe. Tak więc fotografia, jak widzicie, to u mnie więcej niż pełen etat- to całe moje życie.

 6         Czy w trakcie jednego weekendu robisz więcej niż jedno wesele?

Dla Was dzień ślubu jest niezwykłym i wyjątkowym wydarzeniem. Ja dostaję od Was pełne zaufanie, że wykonany przeze mnie reportaż ślubny będzie tak samo wyjątkową pamiątką tych cudownych chwil. Mając to na uwadze i to jak bardzo intensywna fizycznie i psychicznie jest praca fotografa podczas tych kilkunastu czasem godzin. Bardzo nieuczciwe z mojej strony dla każdej z par młodych byłoby branie zlecenia dzień po dniu. Zawsze jedna z nich byłaby pokrzywdzona, ze względu na możliwość przemęczenia i   niepełnej koncentracji.

 7         Czy możemy się spotkać, zanim podpiszemy umowę?  

Oczywiście, że tak. Nawet powinniśmy. O ile oczywiście odległości nam na to pozwalają. W innym wypadku możemy porozmawiać przez  jakikolwiek internetowy komunikator. Uważam, że oprócz tego, że podobają się Wam zdjęcia fotografa, to warto też sprawdzić, jak po prostu będzie się Wam z nim rozmawiać. To bardzo istotne w dobrej współpracy na linii młoda para-fotograf ślubny. Poza tym na takim spotkaniu możecie przejrzeć portfolio, dostępne opcje albumów ślubnych czy fotoksiążek.

 8.       Czy możemy zobaczyć pełen reportaż z jednego ślubu?

Wiadomo, że na stronach internetowych, blogach czy mediach społecznościowych każdy z fotografów udostępnia tylko część swoich zdjęć. Najczęściej są to zdjęcia najlepsze, wybrane, czy też najciekawsze ujęcia. Zazwyczaj dobrze oddają styl fotografa. Dzięki temu szukający mogą wstępnie zorientować się, czy taki sposób fotografowania im odpowiada. Jeśli jednak chcecie zobaczyć więcej, to oczywiście zapraszam do przeglądnięcia całego portfolio

 9.      Czy musimy się spotkać, żeby podpisać umowę?

Zawsze oczywiście lepiej się spotkać. Rozwiać jeszcze wszelkie ewentualne rozterki czy ustalić i dopiąć wszystko na ostatni guzik. Jednakże wszystkie szczegóły możemy omówić też telefonicznie lub mailowo. Umowę można podpisać online lub klasycznie wyślę ją do Was pocztą.

10.  Kiedy najlepiej zarezerwować termin u fotografa ślubnego?

Tutaj wiele zależy od terminu Waszego ślubu. Jeśli odbędzie się on  w ścisłym ślubnym sezonie, musicie pospieszyć się z decyzją. Te terminy szybko znikają z kalendarzy fotografów ślubnych. Podobnie ze ślubami weekendowymi. Zawsze to też bardziej oblegane terminy.  Rok wcześniej- to takie minimum w rezerwacji fotografa na swój ślub. Zdarza się oczywiście wstrzelić w wolny termin. Zawsze warto pytać, ale dla swojej spokojnej głowy zdecydowanie warto temu poświęcić trochę czasu odpowiednio wcześniej.

 11.   W jaki sposób możemy zarezerwować termin u fotografa ślubnego?

Termin oczywiście wcześniej ustalamy podczas spotkania, rozmowy telefonicznej lub przez stronę internetową. Jednakże potwierdzeniem rezerwacji jest wpłacony zadatek. Tylko wtedy mogę jasno określić, że ten termin jest już Wasz. Na wpłatę zadatku od wstępnej rezerwacji terminu macie 7 dni.

 12.   Jak wyglądają zapisy umowy z fotografem? Co ona zawiera?

Standardowa umowa na wykonanie usługi reportażu ślubnego zawsze zawiera wszystkie dane personalne obu stron. Daty, miejsca zlecenia. Ważne są też wszelkie informacje dotyczące długości pracy fotografa, jaki zakres obejmie dany reportaż, ilości zdjęć i terminu w jakim je otrzymacie. Istnieją również odpowiednie zapisy o terminach wpłat i warunkach odstąpienia od umowy. Umowa z fotografem zawiera też wszelkie indywidualne ustalenia. W umowie jest też klauzula związana z RODO. Dostaniecie też zgodę marketingową na publikację zdjęć, która nie jest obowiązkowa. Każda umowa każdorazowo jest zawsze szczegółowo omawiana i ustalana klientami.

13.   W jakiej wysokości jest zadatek i do kiedy musimy go wpłacić?

Wpłacony zadatek jest i dla Was i dla mnie gwarancją rezerwacji terminu na  wykonanie reportażu ślubnego. Jest to kwota 700 zł. Wpłacona powinna zostać do 7 dni od wstępnej rezerwacji terminu. Odliczana jest oczywiście od całości kwoty ustalonej za realizację danego zlecenia.

14.   Kiedy płatność za realizację reportażu ślubnego?

W organizacji ślubu i wesela jest całe mnóstwo rzeczy ważnych i ważniejszych do zrobienia i załatwienia. Sprawy pewnie piętrzą  się i piętrzą, a Wy chcecie ze wszystkim zdążyć. Najlepiej wszystkie bieżące sprawy załatwiać od ręki i tak też niech będzie z płatnością za realizację reportażu ślubnego. Jak to mówią „co z głowy to i z serca” .Jednakże rozumiem też ogromne koszty związane z tym przedsięwzięciem. Dlatego na resztę kwoty za fotografowanie Waszego ślubu czekam maksymalnie do dnia, w którym reportaż ma być zrealizowany.

 15.   Jakie są warunki zerwania umowy?

Jak wszędzie zdarzają się czasem przypadki losowe. Bywa, że ślub się nie odbędzie lub po prostu zmieniacie jego koncepcję w tym fotografa ślubnego. Umowa oczywiście zawiera ustęp dotyczący odstąpienia od niej. Do max. 3 miesięcy przed planowanym terminem ślubu jest to zapłata 50% całości kwoty przewidzianej umową. Po tym terminie kwota wzrasta do 100%. Takie kwoty dyktowane są tym, iż fotografia ślubna jest zajęciem bardzo mocno sezonowym. Rezerwacja terminu blokuje go dla innych potencjalnych par, więc w momencie Waszej rezygnacji fotograf zostaje bez możliwości pracy.

 16.   Czy dojazd jest dodatkowo płatny?

Do 100 km od miejsca mojego zamieszkania fotografuję śluby bez dodatkowych kosztów związanych z dojazdem. Dalsze odległości realizacji zleceń  to  koszt 1 zł /km powyżej tej odległości.

 17.   Czy musimy zapewnić Ci nocleg?

W ślubach realizowanych w miarę blisko od mojego miejsca zamieszkania nocleg jest mi niepotrzebny. Jeśli się okaże, że taka konieczność by zaistniała, to zarezerwuję go sam, nie zawracając Wam dodatkowo głowy.

 18.   Co wlicza się w podstawową cenę reportażu ślubnego?

W mojej ofercie znajdziecie kilka różnych pakietów ślubnych różniących się od siebie składowymi i ceną. W każdym z nich określony jest zakres reportażu. Określa czy zaczyna się od momentu przygotowań i do kiedy towarzyszę Wam w dniu ślubu. Określa też ilość i sposób dostarczenia zdjęć ze ślubu i wesela. Każdy z nich zawiera również krótką sesję plenerową realizowaną w dniu ślubu.

 19.   Jakie są godziny pracy fotografa w dniu ślubu?

Godziny mojej pracy na  Waszym ślubie zależne są przede wszystkim od pakietu ślubnego, jaki wybierzecie. Najczęściej  rozpoczynam od momentu przygotowań w domach państwa młodych, a kończę o 1 w nocy po oczepinach.  Ilość godzin zależna jest oczywiście też od godziny rozpoczęcia ceremonii w kościele lub urzędzie.

 20.   Ile kosztują dodatkowe godziny pracy fotografa na ślubie?

Każda dodatkowa godzina, poza tymi zawartymi w umowie z fotografem ślubnym to koszt rzędu 350 zł. Warto więc zawczasu przemyśleć, czy nie wziąć pod uwagę droższego pakietu ślubnego. Dokupując pojedyncze godziny okazać się może, że w efekcie zapłacicie więcej.

 21.    Jak się zamierzasz ubrać?

Ślub to ważne  wydarzenie zarówno dla Was, jak i Waszych gości. Każdy strojem stara się podkreślić uroczysty charakter tego dnia. Pracując jako fotograf ślubny staram się  wyglądać odpowiednio do sytuacji. Muszę też czuć się w miarę swobodnie by pracować. Preferuję styl sportowej elegancji. Dzięki temu swoim strojem wpisuję się w ogólnie przyjęty dress code obowiązujący  na ślubie, a jednocześnie zapewnia mi to luz i swobodę w pracy.

 22.    Czy będziesz osobiście fotografował nasz ślub?

Bywa, że większe agencje, a czasami i te mniejsze firmy łapią maksymalną ilość zleceń. Często w ten sposób dublują się terminy ślubów. W takich przypadkach odstępuje się terminy podwykonawcom. Dlatego, jeśli podobają Wam się zdjęcia konkretnego fotografa, zawsze się upewnijcie się, że to właśnie on będzie fotografował na Waszym ślubie. Podpisując umowę ze mną macie 100% pewność, że to ja osobiście będę  fotografem na Waszym ślubie. Każde zlecenie jest dla mnie niezwykle ważne i każde staram  się wykonać najlepiej jak tylko potrafię.

 23.   Czy oferujesz opcję dodatkowego fotografa na ślub?

Drugi fotograf sprawdza się tylko i wyłącznie przy naprawdę dużych weselach. A i to nie zawsze. Każdy fotograf ślubny ma swój własny, niepowtarzalny styl w jakim pracuje. Dlatego też uważam, że drugi fotograf jest z reguły niepotrzebny. Pracując sam, wiem co już zrobiłem. Wiem, jakie kadry jeszcze powinienem wykonać i sam sobie trzymam rękę na pulsie. Jeśli jednak sytuacja będzie tego wymagać, oczywiście jestem w stanie ściągnąć drugiego – równie dobrego – fotografa.

 24.   Co stanie się w przypadku gdy nie będziesz mógł wykonać danego dnia zlecenia?

W moim 20 letnim doświadczeniu jako fotograf ślubny, jak dotychczas nie zdarzyła mi się sytuacja, że nie mogłem osobiście wykonać powierzonego mi zadania. Jednakże oczywiście zawsze  trzeba mieć taką sytuację na uwadze. Wasz ślub i realizacja reportażu ślubnego  dla Was jest dla mnie nadrzędną i priorytetową sprawą. W środowisku fotografów ślubnych na Śląsku staramy się zawsze siebie wspierać w takich przypadkach losowych. W gronie moich bliskich znajomych znajdę wtedy godnego i fotografującego w podobnym stylu zastępcę.

 25.   Jakim sprzętem fotografujesz?

Sprzęt, jakim dysponuje profesjonalny fotograf ślubny, jest ważny. Powinien mieć odpowiednie parametry do wykonania reportażu ślubnego, który rządzi się swoimi prawami.  Dobrej klasy aparat, obiektywy w rękach prawdziwego profesjonalisty to istna petarda  tworząca techniczne perełki fotograficzne. Do technicznie idealnego zdjęcia trzeba jednak dodać to „coś”. To właśnie będzie je wyróżniać spośród innych zdjęć ślubnych. Najważniejsze, by fotograf pracował głową i sercem, gdyż tylko wtedy włoży w zdjęcie też kawałek siebie.

 26.    Co jeśli aparat ulegnie awarii?

Jako profesjonalista pozostający w branży już wiele lat nie pozwalam sobie na ryzyko awarii sprzętu. Nie mógłbym zawieść nowożeńców i zostawić ich bez zdjęć z tego najważniejszego dnia. Ślub to wydarzenie jednorazowe i nie da się umówić na powtórzenie zdjęć w późniejszym terminie. Dlatego też absolutnie nie ma opcji, żebym nie stanął na wysokości zadania. Zawsze mam ze sobą zapasowe sprzęty. Zarówno aparat, akumulatory, obiektywy i całą resztę akcesoria, bez których  nie byłbym w stanie pracować.

 27.   Jak zabezpieczasz zdjęcia przed ich utratą ?

Ślub i wesele to wydarzenie najwyższej dla Was rangi. Nie wyobrażam sobie zawieść Waszego zaufania, jakim mnie obdarzacie, powierzając wykonanie reportażu ślubnego. Dlatego też zawsze najwyższą uwagę przykładam pozabezpieczania danych. Podczas pracy na weselu zdjęcia automatycznie zapisują się na dwóch kartach pamięci w aparacie. Zawsze mam też ze sobą zapasowy sprzęt w razie awarii. Po przyjeździe do domu praktycznie od razu przerzucam zdjęcia na komputer. Zabezpieczam je na dwóch niezależnych od siebie dyskach. W ten sposób przechowuję je do ostatecznego oddania gotowego reportażu ślubnego, minimalizując ryzyko utraty zdjęć.

 28.   Czy prowadzisz archiwum zdjęć i jak długo je przetrzymujesz ?

Kompletne reportaże ślubne archiwizuję u siebie na komputerze, odpowiednio je zabezpieczając. Przechowuję przez kolejne 6 miesięcy.

 29.   Czy znasz miejsca, w których odbędą się ślub i wesele?

Przez wiele lat pracy jako fotograf ślubny poznałem chyba większość sal weselnych i kościołów w moim regionie. Także całkiem sporo poza nim. Zawsze pytam narzeczonych, gdzie odbędzie się ślub i wesele. Pytam, czy wiedzą coś więcej na ich temat. Jeśli okazuje się, że nie znam danego kościoła czy sali, a mieści się niedaleko mojego miejsca zamieszkania, to chętnie podjeżdżam. Lubię osobiście sprawdzić warunki do fotografowania. W innych przypadkach posiłkuję się zasięgnięciem opinii w środowisku fotografów ślubnych. Pewnie ktoś kiedyś tam już pracował. W ostateczności jest też Internet lub kontakt z menadżerem sali weselnej.

30.   Czy przynosisz własne oświetlenie?

Stawiając na naturalność w swoich reportażach ślubnych, najczęściej pracuję ze światłem zastanym. Jednakże oczywiście dążę do tego, by zdjęcia,  jakie wykonam były bardzo dobrej jakości. Zawsze więc mam ze sobą dodatkowy sprzęt oświetleniowy. Wolę wozić ze sobą więcej sprzętu i zawsze być przygotowanym na każdą ewentualność niż ryzykować, że zdjęcia ślubne i z sali weselnej będą niewystarczająco dobre.

 31.   Jaki jest czas oczekiwania na zdjęcia?

Czas oczekiwania na kompletny reportaż ślubny to zazwyczaj około miesiąca. Oczywiście jest to określone zapisami umowy na realizację zlecenia fotograficznego. Czas ten wynika ze żmudnego procesu obróbki technicznej zdjęć. Wszystko po to, aby Wam oddać fotografie wyjątkowe i w jak najlepszej jakości.

 32.   Ile zdjęć otrzymamy w wybranym pakiecie usług?

Podczas jednego ślubu i wesela wykonuję ok 3000 szt. Robi się tego tyle, by zawsze mieć w czym wybierać. Poza tym wyjątkowe kadry tak naprawdę „robią się same" podczas  szybkiej pracy migawki aparatu łapiącej wszystko, na co kieruję swój wzrok. Ostatecznie do młodej pary trafia kilkaset zdjęć (ilość określa rodzaj pakietu ślubnego). Poddane są wnikliwej selekcji i obróbce technicznej oraz mojej autorskiej. Są to zdjęcia wybrane i najlepsze spośród wszystkich.

 33.   Czy istnieje możliwość wyboru zdjęć do obróbki?

O tym, które zdjęcia trafią do Waszego albumu decyduję ja. Po prostu muszą one być przede wszystkim technicznie i jakościowe dobre. Dopiero wtedy da się na nich dalej pracować. Oczywiście, jeśli zależy wam na jakimś konkretnym ujęciu, poinformujcie mnie o tym i postaram się coś z tym zrobić.

34.   W jakiej formie otrzymamy zdjęcia?

W zależności od wybranego pakietu zdjęcia dostarczam albo na personalizowanym pendrivie lub formie galerii internetowej. Macie oczywiście możliwość dokupienia wszelkich fotoalbumów, fotoksiążek czy wydruków. Ich rodzaje dostępne są  do wglądu bezpośrednio u mnie.

 35.   Czy jest możliwość przygotowania galerii internetowej?

Oczywiście istnieje taka możliwość. W obecnych czasach zdjęcia ze ślubu i wesela to nie tylko album z np. 20 zdjęciami. W tej chwili najczęściej przygotowuje się tzw. galerię internetową. Udostępnione są tam zdjęcia z całego dnia ślubu i wesela. Młoda para otrzymuje od fotografa klucz do takiej galerii. Może go udostępnić, komu tylko chce. Zdjęcia w każdej chwili można pobrać z galerii i wywołać w wersji papierowej.

 36.   Gdzie nasze zdjęcia będą publikowane? (strona, social media itp.) ?

O tym, czy Wasze zdjęcia będą publikował gdziekolwiek decydujecie tylko i wyłącznie Wy. Podpisując umowę mam do niej aneks na możliwość publikacji zdjęć. Wykorzystam Wasze zdjęcia tylko w przypadku, gdy nie macie nic przeciwko i go podpiszecie. Zdjęcia będę zamieszczał na swojej stronie internetowej, blogu, Facebook i Instagram. Zdarza  mi się również wysyłać najlepsze swoje zdjęcia na różnego rodzaju konkursy fotograficzne. Być może zdjęcie z Waszego ślubu też tam trafi.

 37.   Czy oferujesz także albumy, foto-książki, wydruki wielkoformatowe ?

Zdjęcia z Waszego ślubu po końcowej obróbce najczęściej udostępniam Wam na nośniku USB. Oczywiście w mojej ofercie są przeróżne albumy ślubne w wielu formatach i stylach. Produkty te są wysokiej jakości i tworzone z niezwykłą starannością. Możecie też zamówić fotoksiążki lub wydruki wielkoformatowe. Decyzji tej, w jakiej formie i stylu chcecie mieć swój album ślubny nie musicie podejmować od razu przy podpisaniu umowy.

 38.    Czy oddane zdjęcia będą kolorowe czy czarno-białe?

Większość materiału z reportażu ślubnego to zdjęcia kolorowe. Na fotografiach dokumentuję również wygląd poszczególnych osób. Dekorację kościoła czy sali, oraz wielu detali tworzących klimat tego dnia. Zabawa weselna pełna dynamizmu, kolorowych świateł, różnorodności strojów odrobinę straciłaby na wyrazistości przekazu. Fotografie czarno- białe odwracają od tego uwagę. Jednakże jako artysta potrafię odróżnić i zdecydować, które zdjęcie będzie lepiej wyglądać w wersji  monochromatycznej. Takie fotografie pięknie pokazują emocje. Na pewno więc ich też nie zabraknie w Waszym reportażu ślubnym. 

 39.   Jakie rodzaje zdjęć  będą w naszym reportażu ślubnym

Reportaż ślubny to historia Waszego dnia. Znajdują się w nim wszystkie zdjęcia, które przedstawiają to, co ważne i opowiadają historię. Wymaga to od fotografa umiejętności w wielu  dziedzinach fotografii. Wykonuje się zarówno portrety, jak i zdjęcia maleńkich detali. Znajdziecie tu zdjęcia beauty panny młodej w pełnej stylizacji. Istotne też są ujęcia szerokich kadrów obejmujących to, co się dzieje wokół. Na życzenie oczywiście możemy też wykonać zdjęcia  grupowe. To Wasz dzień i Wasz reportaż i ma być on taki, jak sobie wymarzycie. Ja, korzystając ze swojego doświadczenia, mogę Wam zaproponować odpowiednie i najlepsze rozwiązania.

 40.   Czy możesz zrobić zdjęcia w stylu jaki nam się podoba ?

Styl  fotografowania to lata pracy i poszukiwań każdego fotografa ślubnego. Jego indywidualne spojrzenie na świat. Styl jest integralną częścią każdego z nas i jest bardzo indywidualnie wypracowany. Decydując się na współpracę z danym fotografem ślubnym, decydujecie się też na reportaż ślubny dokładnie w takim stylu, w jakim  on pracuje. Nie da się tego przeskoczyć ani zmienić. Oczywiście jestem otwarty na Wasze propozycje i staram się być jak najbardziej elastyczny.

 41.   Czy możemy zrealizować własne pomysły na zdjęcia?

Jeśli tylko macie jakieś sugestie czy prośby, odnośnie zdjęć czy konkretnych ujęć, to zawsze chętnie z Wami to omówię i wybierzemy najlepszą alternatywę.

 42.   Co jeśli przygotowania pary młodej odbywają się w dużej odległości od siebie?

Reportaż ślubny ma przedstawiać pełną  historię Waszego dnia. Dlatego też ujmuję w nim Wasze przygotowania, najczęściej zaczynając od domu pana młodego. Tam zajmuje to zdecydowanie mniej czasu. Jeśli jednak faktycznie Wasze domy dzieli znacząca odległość i nie ma opcji zorganizowania przygotowań w jednym miejscu, wolę skupić się na przygotowaniach panny młodej i na pokazaniu Waszych emocji w sesji first look.

 43.   Jakie zdjęcia to Twoim zdaniem ślubny „must have”?

Dla każdego co innego może być tymi najważniejszymi fotografiami ze ślubu czy wesela. Jednakże według mnie żaden dobry reportaż ślubny nie obędzie się bez zdjęć z momentów, gdzie towarzyszą wam największe emocje. Może nie być w nim zdjęcia grupowego czy z przyjaciółmi. Nie ma opcji jednak, żeby zabrakło pierwszego spojrzenia państwa młodych. Wzruszającego rodzicielskiego błogosławieństwa, momentu składania przysięgi małżeńskiej czy pierwszego tańca. Jest  wiele chwil  w tym dniu, które warto uwiecznić. Możecie być pewni, że wszystkie znajdą się w Waszym ślubnym reportażu.

 44.   Czy zdjęcia obrabiasz sam czy zlecasz to komuś innemu?

Do każdego zlecenia podchodzę bardzo indywidualnie. Dopracowuję każdy szczegół, by materiał, który Wam oddam, był jak najlepszej jakości. Dlatego też cały reportaż ślubny od A do Z realizuję sam. To samo dotyczy się obróbki technicznej zdjęć. Każde z nich analizuję kilka razy i staram się, żeby były najlepsze, jak tylko się da.

 45.   Na czym polega obróbka fotograficzna zdjęcia?

Po zabezpieczeniu zdjęć z Waszego ślubu na komputerowych  dyskach przystępuję do wstępnej selekcji zdjęć. Najczęściej jest ich parę tysięcy. Ten etap więc trochę trwa. Usuwam zdjęcia kiepskiej  jakości, powtarzające się, nieostre, rozmyte czy niedoświetlone. W kolejnej selekcji wybieram zdjęcia najciekawsze, pokazujące ciekawe kadry czy emocje. To już te ostateczne kilkaset zdjęć, które trafią do Was. Na każdym zdjęciu wyrównywane są kolory i jasność oraz odpowiednio się je kadruje w razie potrzeby. W zdjęciach ślubnych najbardziej chodzi o naturalność, więc właśnie to staram się z nich wydobyć.

46.    Czy w trakcie obróbki zdjęć możesz usunąć niedoskonałości skór lub  nas odchudzić ?

Obróbka zdjęć polega na jak najlepszym pokazaniu tego, co na nim widnieje. Nie powinno się jednak zapominać o tym, że fotografia, zwłaszcza ślubna, ma być naturalna, szczera i prawdziwa. Oczywiście w profesjonalnych programach graficznych mam te możliwości. Jestem w stanie wyrównać koloryt skóry, ukryć drobne niedoskonałości czy delikatnie skorygować sylwetkę.

 47.   Czy posiadasz licencje, która upoważnia Cię do fotografowania ceremonii w kościele ?

To pytanie coraz częściej pada z ust zarówno par młodych jak i kapłanów udzielających sakramentu. Zaświadczenie to jest wydawane przez Kurię właściwą miejscu zamieszkania danego fotografa. Obowiązuje na terenie całej Polski. Upoważnienie to jest swoistym potwierdzeniem, że dany fotograf ślubny wie, jaka jest kolejność ceremonii zaślubin i potrafi się podczas niej właściwie zachować. Moje zaświadczenie wydane jest przez Kurię Metropolitalną w Katowicach.

 48.   Czy oferujesz sesje narzeczeńskie?

Tak, oczywiście w mojej ofercie znajdują się również sesje narzeczeńskie. W ostatnich latach stają się one coraz bardziej popularne. To bardzo fajna alternatywa sprawienia sobie prezentu w postaci wspomnień z czasów narzeczeńskich. Przydaje się również do zaznajomienia z fotografem i obycia z aparatem. Poza tym zdjęcia z sesji narzeczeńskiej możecie dowolnie wykorzystać  w dekoracji sali weselnej, czy podziękowaniach dla rodziców. O sesjach narzeczeńskich przeczytacie również w moim dziale poradników.

 49.   Kiedy najlepiej zrealizować sesję narzeczeńską ?

Sesję narzeczeńską najlepiej realizować co najmniej kilka miesięcy przed planowanym ślubem. Właśnie po to, by jej efekty móc wykorzystać w zaproszeniach, czy innych dekoracjach. Wziąć pod uwagę warto możliwości  fotografa, który w wysokim ślubnym sezonie może być trudno dostępny.

 50.   Czy sesja ślubna musi odbyć się tego samego dnia ?

W moich pakietach ślubnych każdorazowo jest  krótka sesja ślubna realizowana w tym samym dniu. Najczęściej robimy ją w pobliżu domu państwa młodych, kościoła czy sali weselnej. Jednakże w swojej ofercie mam również sesje ślubne, które możemy wykonać  w dowolnym miejscu, jakie tylko wybierzecie. Zajrzyjcie do poradnika o przygotowaniach do sesji ślubnej. Na pewno podsunie Wam to kilka fajnych rozwiązań.

 51.   Nie mamy pomysłu na plener co  wtedy?

To żaden problem. Fotografowałem pary ślubne w wielu pięknych miejscach. Znam mnóstwo fajnych i ciekawych możliwości na plenery ślubne. Po rozmowie z Wami na pewno wspólnie wybierzemy miejsce, które będzie odpowiadało Waszym charakterom i stylowi, o jakim marzycie.

 52.   Czy w trakcie pleneru zmieniamy lokalizację?

Jeśli ciekawe miejsca odpowiednie na dany plener ślubny są położone w miarę blisko siebie i odpowiadają klimatowi danej sesji, to czemu nie. Doda to zawsze atrakcyjności i urozmaici sesję ślubną.

 53.   Ile trwa plener ślubny?

Standardowo plener ślubny trwa ok. 2-3 godzin. Jest to wystarczająca ilość czasu, aby zrobić piękne, swobodne i pełne emocji zdjęcia. Oczywiście w tym czasie nie liczymy ewentualnych dojazdów na miejsce sesji czy przemieszczania się podczas niej.

 54.   Czy masz w swojej ofercie plener wyjazdowy i ile kosztuje?

Każdy plener ślubny w mojej ofercie to takie same koszty. Niezależnie gdzie on się odbywa. Marzycie o górskich czy nadmorskich klimatach? Czemu nie? Dodatkowymi kosztami po Waszej stronie będą tylko koszty mojego dojazdu i ewentualnie nocleg. Zapraszam również do mojego działu poradników, gdzie możecie poczytać  o miejscach na sesję w górach lub nad morzem

 55.   Czy oferujesz też plenery zagraniczne  i jakie są tego koszty ?

Jasne, że tak. Jeśli plener ślubny za granicą jest Waszym marzeniem, to z miłą chęcią pomogę Wam go zrealizować. Koszty są takie same, jak pleneru ślubnego w naszym kraju. Powiększają się dodatkowo tylko o koszty transportu i noclegu dla fotografa. Wśród moich poradników jest też jeden, w którym opisuję możliwości sesji zagranicznych.

Pytania do fotografa ślubnego

Fotograf ślubny to ktoś, komu zlecacie wyjątkowo odpowiedzialne zadanie. W fotografii ślubnej nie ma stop- klatki. Nie ma powtórzeń, dubli. Tu wszystko dzieje się tu i teraz, więc fotograf  ślubny powinien być do takiego stylu pracy przyzwyczajony i potrafić się w tym odnaleźć. Tylko dzięki takiemu podejściu Wasze zdjęcia ślubne będą wyjątkowe zarówno wizualnie, jak i technicznie.

Mam nadzieję, że tym zestawem pytań i odpowiedzi rozwiałem trochę Waszych wątpliwości czy zaspokoiłem ciekawość. Jeśli jednak macie pytanie, które tutaj nie padło a chcecie znać na nie odpowiedź, to jestem do Waszej dyspozycji i zapraszam do kontaktu.

 

Zapraszam też do lektury innych poradników ślubno-weselnych.

Jak wybrać fotografa na ślub.

https://www.am-fotografia.pl/fotograf-slubny-jak-wybrac

Jak pozować do zdjęć.

https://www.am-fotografia.pl/zdjecia-slubne-jak-dobrze-na-nich-wygladac

Sesja narzeczeńska.

https://www.am-fotografia.pl/sesja-narzeczenska-poradnik