Fotografia artystyczna
Fotografia artystyczna to taka perełka wśród dziedzin fotografii. To fotografia skupiająca się na zamyśle jej twórcy. To fotografia grająca na emocjach. To sztuka pozwalająca wyrazić to, co gra w duszy artyście. Bez konieczności skupiania się na komercyjnym celu.
Fotografia artystyczna bywa nazywana fotografiką. Wykorzystuje wszystkie możliwości fotografii, by zadziałać na zmysły i pobudzić swojego odbiorcę.
Dziś trochę o trudnej, ale pięknej fotografii artystycznej.
Czym jest fotografia artystyczna
Fotografia jest oceniana pod kątem przeznaczenia zdjęć. Inaczej patrzymy na fotografie rodzinne, inaczej na te do dokumentów. Inny odbiór będzie niosła fotografia dziecięca, kobieca, biznesowa. W takich rodzajach fotografii nośnikiem wyrazu jest konkretny cel.
Zupełnie inaczej jest w fotografii artystycznej. Tu nie ma nic oczywistego. Czarne nie musi być czarne, a białe, białym. Artysta fotograf bazuje na swojej wizji w danej chwili. Korzysta z szeregu znanych sobie technik, bawi się sztuką fotografii. Fotografia artystyczna to zdjęcie, które się wyróżnia. To fotografia jedyna i niepowtarzalna. To obraz, nad którym albo trzeba się zastanowić, albo wręcz przeciwnie od razu uderza w oczy. Nie ma w niej nic oczywistego. To właśnie uwielbiam w fotografii artystycznej. Pozwala puścić wodze swojej fantazji, otworzyć swoje wnętrze pokazać światu co w duszy gra.
Fotografia artystyczna
Wbrew pozorom fotografia artystyczna nie jest niszowa. To jedna z najbardziej rozwiniętych dziedzin sztuki. Dokładnie tak jest. Fotografia artystyczna to sztuka. Wprawdzie fotograf ma inne narzędzia niż malarz czy rzeźbiarz. Jednak to on kreuje dany obraz i to on wedle swojej własnej wizji go pokazuje. Ma w ręku aparat, ma do dyspozycji różne techniki fotograficzne. Na tym właśnie opiera swój kunszt artysty. Fotografia artystyczna wcale nie musi być jasna i zrozumiała. Ma być piękna i niepowtarzalna.
Zdjęcia artystyczne
Jak mawiał jeden z wielkich fotografów Henri Cartier-Bresson : "Fotografia to możliwość krzyku, wyzwolenia". Tak właśnie powinno traktować się zdjęcia artystyczne. Są one środkiem wyrazu tego, jak rzeczywistość odbiera fotograf. Jak odbiera i jak chce pokazać. Zdjęcia artystyczne właśnie na to pozwalają. Patrząc na obrazy impresjonistów, nie zawsze wiemy, co autor miał na myśli. Doceniamy jednak kunszt artysty i jego niesztampową wizję. Tak i tu zdjęcia artystyczne nie zawsze są proste w odbiorze. Mają jednak pobudzać zmysły, rozwijać kreatywne myślenie. Zdjęcia artystyczne mają się wyróżniać spomiędzy innych.
Fotografia artystyczna a fotografia użytkowa
Czym się więc różni fotografia artystyczna od tej użytkowej? Przede wszystkim właśnie tym, że fotografia artystyczna nie ma odgórnego przeznaczenia. Nie musi nic konkretnego przedstawiać ani niczego promować. Fotografia artystyczna ma zachwycać, inspirować, wyzwalać emocje. Fotografia artystyczna jest stworzona sama dla siebie. Ma być jakaś. Ma być nieklasyczna, niekomercyjna, niesztampowa, niepowtarzalna. Ma być w opozycji dla zwyczajnych i takich samych zdjęć. Fotografia artystyczna wyraża zawsze swojego twórcę. W odróżnieniu od fotografii użytkowej ta artystyczna nie jest nośnikiem informacji. Ona kocha emocje.
Rodzaje fotografii artystycznej
Czy w ogóle da się mówić o rodzajach fotografii artystycznej? Przecież zakładając, że taka fotografia jest sztuką, to też form jej wyrazu będzie mnóstwo. Fotografia artystyczna to kreatywność nie tylko w odbiorze rzeczywistości. To kreatywność w wizji, koncepcji. Kreatywność w użytych narzędziach. Nie chodzi o jakieś nakładane filtry, które zniekształcą dane zdjęcie. To raczej abstrakcyjność, która rodzi się w głowie fotografa-artysty. Czasem wystarczy zmiana perspektywy, głębi ostrości i już zdjęcie zmienia swój wyraz. Fotografia artystyczna łamie zasady i konwenanse. Jak widać fotografia artystyczna może jak najbardziej być np. fotografią surrealistyczną lub abstrakcyjną. Może jednak też być użyta w fotografii portretowej lub krajobrazowej jako celowy zamysł artystyczny.
Sesje artystyczne
Sesje modowe czy nawet sesje ślubne mogą z powodzeniem być sesjami artystycznymi. Zresztą sesje modowe, w szczególności haute-couture z reguły mają artystyczny wyraz. Bazuje się na ciekawych, zapadających w pamięć modelach i modelkach, ubrania są nieszablonowe. Wszystko razem staje się inne i niecodzienne. To już forma sztuki. Jeśli dodatkowo dojdzie świadoma manipulacja obrazem, czy barwami, sesje stają się bardzo artystyczne i wizjonerskie.
Artystyczny portret
Kiedy fotografia staje się sztuką, zwyczajne obrazy nabierają innego wymiaru. Tak właśnie jest z portretem artystycznym. Lubię czasem zniekształcić rzeczywistość. Pokazać moich modeli w innym świetle. Nie chodzi oczywiście o ujmowanie im czegokolwiek. Fotograf artysta postrzega obraz według swojej wizji. Chce go pokazać inaczej, może z innej perspektywy, może w innej ostrości. Portret artystyczny to nie współpraca. To wizja jego twórcy. Artystyczny portret zapada w pamięć i wzbudza emocje.
Artystyczna fotografia kobieca
Fotografia kobieca, jest sztuką sama w sobie. Wymaga wiele pracy na linii fotograf-modelka. Wymaga wejścia w duszę i umysł. Jednak w fotografii kobiecej można też pokusić się o jeszcze większy artyzm. W głowie fotografa artysty obrazy zawsze będą trochę inne. Będą wydobywać co innego. On ma w sobie pomysł, jak tylko zobaczy dany kadr. Dlatego moje artystyczne kobiece portrety czasem są zupełnie inne, niż były w początkowym stadium ich tworzenia.
Artystyczne fotografie
Czy artystyczne fotografie od razu są właśnie takie? Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zdjęcia takie mogą powstać dzięki celowemu działaniu już na etapie samej sesji. Może to być też efekt pracy w postprodukcji dzięki artystycznej obróbce zdjęcia. Wiele zależy od zamysłu fotografia. Od jego kreatywności i indywidualnej wizji. Z całą jednak pewnością artystyczne fotografie zatrzymują widza na dłużej.
Artystyczne fotografie to jednak nie narzucony filtr, który zmienia pierwotny obraz. Bardzo byśmy tu spłycili artyzm w fotografii. To zdjęcia, które znaczą w swoim przekazie o wiele więcej. Znaczą dla samego twórcy, który chciał przekazać jakąś swoją wizję. Czasem te zdjęcia mają wydźwięk poruszający, czasem szokujący, czasem zmieniają czy zakrzywiają rzeczywistość. Wszystko po to, by wywołać emocje, zatrzymać na dłużej. Artystyczne zdjęcia wymagają otwartego umysłu.
Fotografia artystyczna
Fotografia artystyczna jest dla mnie najwyższą formą fotografii. Świadczy o świadomej pracy fotografa. Świadomej, ale niesztampowej. Świadczy o rozwoju, o wyjątkowej wrażliwości artystycznej. Nosi w sobie mnóstwo umiejętności, wiedzy, ale też emocji. To one są nadrzędnym silnikiem napędowym w fotografii artystycznej.
Fotografia artystyczna jest własnym stylem, własnym językiem w świecie fotografii i sztuki.