Reportaż fotograficzny
Fotografia reportażowa kojarzy się najczęściej z relacjonowaniem ważnych wydarzeń. Czy to politycznych, czy też kulturalnych. W reportażu fotografia sąsiaduje z dziennikarstwem. Zamiast pióra fotograf jednak ma w ręku aparat. Reportaż opowiada historię, pokazuje bieg wydarzeń, jednak nie pozostaje też obojętny na emocje. Fotografia reportażowa jest tu i teraz. To nie ustawiane sceny, nie przygotowane pozy, nie przemyślane kompozycje zdjęciowe. Reportaż dzieje się szybko, zdjęcia reporterskie też robione są szybko. Nie mylić jednak z robieniem zdjęć na szybko. To szybka akcja, ale przemyślane działania. Nic dziwnego - nikt tu nie będzie czekał na fotografa.
Reportaż - co to jest
Na to pytanie, co to jest reportaż już po części znajdziecie odpowiedź powyżej. Reportaż, czy fotoreportaż jest relacją. Jest to relacja fotograficzna. Tak, jak opowiedziana słowem relacja, tak reportaż fotograficzny opowiada wydarzenia poprzez zdjęcia. Jest to o tyle trudne, że w fotografii nie da się zawrzeć słów. Tym bardziej tak, by odbiorca rozumiał to, co one przedstawiają jako całość. Reportażu nie można potraktować wybiórczo. Tu każde zdjęcie ma znaczenia. Każde zdjęcie w reportażu jest ważne. Stanowi ono część całości, bez której nie da się zrozumieć całej opowieści. Reportaż jest jedną z najtrudniejszych dziedzin fotografii, najbardziej wymagającą od fotografa. Fotograf będący w centrum wydarzeń musi działać błyskawicznie. Musi podejmować szybkie decyzje, widzieć i czuć wszystko, co dzieje się dookoła. Tylko wtedy jego reportaż będzie prawdziwy.
Jak wygląda reportaż fotograficzny
Reportaż ma za zadanie opowiedzieć historię, zrelacjonować wydarzenia. Musi więc być odpowiednio skonstruowany. Oczywiście nie mówimy tu o zaplanowanej konstrukcji, bo na to tu nie ma czasu. Jednak, jak na prawdziwą opowieść przystało, reportaż musi mieć swój początek, punkt kulminacyjny i zakończenie. Widz, odbiorca reportażu musi czuć się, jakby był na miejscu. Rozumieć, co się wydarzyło, jakie towarzyszyły temu nastroje, jakie były emocje. Zachowanie widocznej chronologii sprawia, że ciąg zdjęć nabiera sensu, a słowa stają się zbędne. Tak przygotowany reportaż jest kompletną opowieścią, dzięki której fotograf pokazuje to, czego sam doświadcza.
Reportaż i jego rodzaje
Myśląc o reportażu, od razu na myśl przychodzą mocne zdjęcia i historie wojenne, czy też inne spektakularne wydarzenia. Owszem tu reportaż jest jak najbardziej obecny. Jednak czy tylko w takich sytuacjach sprawdza się reportaż fotograficzny? Jasne, że nie. Historii do opowiedzenia jest mnóstwo. Również na naszym własnym podwórku. Czy reportaż z eventu organizowanego przez szkołę będzie mniej ważny? Czy reportaż z lokalnego wydarzenia sportowego to już nie reportaż? Może fotograf takiego reportażu nie dostanie nagrody Word Press Photo. Na pewno zostanie jednak doceniony, a jego historia żywo odebrana przez daną społeczność.
Dlaczego reportaż jest tak wymagający
Mówi się, że reportaż to jeden z najtrudniejszych gatunków fotografii. Coś w tym jest. Prawdziwy reportaż wymaga odpowiednich przygotowań. Fotograf musi poznać kontekst wydarzeń, jego tło, bohaterów. Musi wejść w daną historię całym sobą. Niezależnie od tego, jak wiele czasu ma na przygotowania do reportażu.
Reportaż, mimo szybko dziejącej się akcji, musi być jednak przemyślany. Przemyślany zarówno kompozycyjnie, jak i technicznie. Zdjęcia w reportażu powinny prezentować ten sam styl, podobną kolorystykę, być po prostu spójne. W reportażu nie może też zabraknąć emocji.
Reportaż pokazuje daną historię oczami fotografa. Niby tak, jednak tej perspektywy musi być więcej. Reportaż ślubny nie opowiada przecież tylko o młodej parze. Tak samo ważni są tam rodzice i to, co oni czują, tak samo istotne jest spojrzenie ze strony gości. Podobnie w reportażu kulturalnym. Co innego widać ze sceny, z pozycji wykonawców, co innego odbiorca poczuje, gdy fotograf wejdzie między ludzi. Reportaż fotograficzny jest wielowymiarowy, dlatego wymaga doświadczenia od fotografa i jego dojrzałości.
Sprzęt w reportażu fotograficznym
To, co jeszcze trudne i wymagające w reportażu to sprzęt, jakim operuje fotograf. Właściwie trudne to może złe słowo. Reportaż wymaga od fotografa całkowicie intuicyjnej znajomości swojego sprzętu. Nie ma czasu na mozolne ustawiania aparatu, długie wybieranie odpowiedniego obiektywu. W reportażu używam różnych obiektywów - od obiektywów stałoogniskowych, krótkoogniskowych, jak i obiektywów typu zoom. Automatycznie jednak wiem, który w danej chwili będzie najlepszy. W reportażu stawiam na niezawodne sprzęty fotograficzne, których obsługa absolutnie nie sprawia mi żadnych problemów i mogę to zrobić nawet w ciemności. Unikam w reportażu używania lamp błyskowych. Ładują się one dość długo, co absolutnie nie służy nieplanowanym kadrom. Szkoda mi po prostu utraconych możliwości zdjęciowych, dlatego staram się korzystać z takiego światła, jak zastałem.
Mój reportaż fotograficzny
Reportaż jest dla mnie bardzo ważną dziedziną fotografii. To tam czuję się na właściwym miejscu. To tam moje fotograficzne umiejętności mogę pokazać w pełnej krasie. Reportaż wymaga ode mnie maksymalnego skupienia, koncentracji na kadrach, ale też na całym otoczeniu. Celem moich reportaży jest wzbudzenie emocji, zainteresowania danym tematem.
Reportaż fotograficzny
Jako fotograf z Gliwic ważne jest dla mnie to, co dzieje się lokalnie. Moim zadaniem jest wyłapywanie ważnych chwil, ważnych emocji i uwiecznianie ich na fotografiach.
Pracując z aparatem w dłoni staję się obserwatorem. Nie ingeruję w bieg wydarzeń, a staram się je pokazać w rzetelny, ale piękny i emocjonalny sposób. Nie ma znaczenia czy tworzę reportaż ślubny, reportaż sportowy, reportaż kulturalny czy pracuję dla konkretnego klienta tworząc dla niego zdjęcia dokumentujące przebieg np. produkcji. Każde zdjęcie, jakie wykonuję w reportażu, dostaje 100% mojego zaangażowania i umiejętności.
Reportaż fotograficzny Gliwice
Potrzebujesz fotografa na eventy, fotografa na ślub, fotografa tworzącego zdjęcia do folderów? Może organizujesz wydarzenie kulturalne czy sportowe i chcesz, by zdjęcia były wykonane przez profesjonalnego fotografa z Gliwic, miały swój styl i charakter? Reportaż, jaki wykonam na pewno będzie idealną pamiątką danego wydarzenia. Nie tylko dla uczestników, ale też organizatorów. Co jeszcze daje reportaż fotograficzny? Reportaż i zdjęcia są dokumentem, pokazują wszystko to, co się działo, zarówno to, co było fajne, jak i to, co może nie do końca tak miało wyglądać. Dlatego też reportaż może stać się wskazówką czy podpowiedzią, co zrobić lepiej następnym razem.
Reportaż daje ogromne możliwości i jest wykorzystywany coraz szerzej i przez coraz więcej branż. W czym sprawdzi się fotoreportaż Gliwice?
Reportaż dokumentujący etapy produkcji. Fotografia produktowa nie musi skupiać się już na ostatecznym etapie wytwórstwa.
Reportaż kulturalny Gliwice.
Reportaż sportowy Gliwice.
Reportaż eventowy Gliwice.
Reportaż dla turystyki. Zdjęcia do folderów turystycznych, zdjęcia pokazujące np. szlaki turystyczne.
Reportaż w branży beauty. Pokaż, jak pracujesz i zachęć klientów do wizyty właśnie w Twoim salonie.
Serdecznie zapraszam do kontaktu w zakresie reportażu fotograficznego.