Zawód Fotograf
Kto to jest fotograf? Czym się wyróżnia zawód fotograf? Czy fotograf to w ogóle zawód? Czy każdy, kto zwie się fotografem, od razu jest profesjonalistą? Czy każdy, kto fotografuje, może powiedzieć, że to jego zawód? Tym razem trochę przybliżę zawiłości i specyfikę pracy fotografa. Mam nadzieję, że taki temat też Was zainteresuje.
Potrzebujesz fotografa? Pisz lub dzwoń.
Oferuję sesje portretowe, męskie, kobiece, fotografię biznesową, reportaże.
Fotograf
Fotograf to osoba zajmująca się utrwalaniem rzeczywistości, zapisywaniem jej na fotografiach. Tyle w suchej definicji. Czy w rzeczywistości fotograf to tylko ktoś, kto naciska spust migawki? Ktoś, kto zatrzymuje w ten sposób bieg czasu? Tym torem rozumowania, właściciel aparatu to fotograf?
Czy tak jest w rzeczywistości? Czy tylko posiadany sprzęt świadczy o poziomie fotografii? Czy nic więcej nie jest potrzebne, by wykonywać zawód fotograf? W poniższym tekście postaram się Wam przybliżyć specyfikę zawodu fotografa. Być może- przy kolejnym kontakcie z jakimkolwiek fotografem- spojrzycie na niego odrobinę inaczej.
KIM JEST FOTOGRAF
Fotograf zajmuje się robieniem zdjęć. To nie ulega wątpliwości. Jednak rodzajów fotografii jest całe mnóstwo. Tak więc i specyfika pracy fotografa będzie się różnić w zależności, czym docelowo będzie się zajmował.
W mniemaniu większości ludzi fotograf to się zbytnio nie zmęczy. Trochę popstryka, czasem trochę pochodzi z aparatem. Fotograf pracujący w studio to już w ogóle bajka nie praca. Rzeczywistość w pracy fotografa wygląda zgoła inaczej, ale o tym po kolei.
Indywidualne szkolenie fotograficzne
Trafiłeś tu, bo poszukujesz indywidualnego szkolenia fotograficznego? Zdecydowanie zostań i przeczytaj do końca. Dowiesz się, że fotograf to świetny zawód. Pod warunkiem, że chcesz nim zostać nie tylko dla pieniędzy.
Indywidulane szkolenie fotograficzne u kogoś, kto ma wieloletnie doświadczenie będzie dobrym pierwszym krokiem. Pomoże Ci w opanowaniu kadru, światła, zrozumieniu zasad fotografii. Nauczy Cię pracy z modelem czy modelką.
Napisz do mnie, a pomogę Ci zyskać pierwsze i bardzo ważne szlify w fotografii.
KTO MOŻE ZOSTAĆ FOTOGRAFEM
Prawda taka, że fotografem może zostać każdy. Żyjemy w czasach, gdy zwykły telefon ma wbudowany świetny aparat. Większość z nas nieraz od razu czuje się fotografami. Fakt- fotografem może zostać każdy. Żeby zostać profesjonalnym fotografem z prawdziwego zdarzenia, trzeba jednak czegoś więcej niż tylko umiejętności zrobienia zdjęcia.
Najlepsi fotografowie to artyści. To osoby z niezwykłym wyczuciem smaku. Osoby kreatywne, otwarte na to, co dzieje się dookoła, umiejące widzieć i czuć więcej. Fotografia to nie mechanika, gdzie wszystko zawsze działa tak samo. Fotografia to sztuka sama w sobie i dla swojego dopełnienia potrzebuje właściwej osoby.
WYKSZTAŁCENIE FOTOGRAFA
Fotograf nie potrzebuje żadnego konkretnego wykształcenia. Nie musi on swoim klientom machać przed nosem świadectwem lub dyplomem. Oczywiście szkoła kierunkowa kształcąca w zawodzie fotografa będzie dla niego dobrą bazą do rozpoczęcia pracy. Da dobre umiejętności teoretyczne i podstawy techniczne. Jednakże ważniejsze niż jej ukończenie jest ciągłe doskonalenie warsztatu pracy. Konieczny jest udział w szkoleniach czy warsztatach. Fotografia, jak większość dziedzin, stale idzie do przodu. Tak więc i profesjonalny fotograf w miejscu stać nie może.
UMIEJĘTNOŚCI FOTOGRAFA
Co musi umieć fotograf? Jaka jest pierwsza odpowiedź przychodząca na myśl? Oczywiście, że fotograf musi umieć robić zdjęcia. Jednak to nie takie proste. W prawdziwej fotografii nie ma dróg na skróty. Jeśli tylko korzystasz z gotowych presetów lub powielasz fotografie innych, to nie jesteś prawdziwym fotografem. Zdjęcie plus gotowy filtr to nie fotografia. Umiejętności dobrego fotografa wynikają z lat doświadczenia.
Fotografia wymaga czasu i cierpliwości. Fotografia to doskonalenie warsztatu i wypracowanie swojego unikalnego stylu. Dobry fotograf musi znać swój sprzęt na wylot. Musi wiedzieć, kiedy i czym pracować. Musi doskonale znać się na świetle i jego wykorzystaniu. Musi umiejętnie komponować kadr. Przede wszystkim fotograf musi mieć otwarty umysł i fotografować z sercem.
JAK ZNALEŹĆ FOTOGRAFA
Jak znaleźć fotografa? Niby proste pytanie. Przecież jest ich całkiem sporo. No właśnie w tym pies pogrzebany. Fotografów jest sporo. Każdy z fotografów zajmuje się swoją działką fotografii. Część z nich pracuje tylko w studio fotograficznym, część działa w plenerze. To, w jaki sposób będziesz szukać fotografa dla siebie, zależy, do czego on Ci potrzebny.
Poszukujesz fotografa na Śląsku, gdzie najczęściej pracuję? Najłatwiej zdać się na polecenie kogoś, kto korzystał z usług fotograficznych. Warto też po prostu wpisać odpowiednią frazę w Internecie.
Ta druga opcja poszukiwania fotografa sprawdzi się właściwie w każdej dziedzinie fotografii. Tak znajdziesz fotografa ślubnego. W ten sposób znajdziesz fotografa od sesji rodzinnych. Tak też wyszukasz fotografa realizującego sesje kobiece itd. Internet to narzędzie pozwalające nie tylko na poszukiwania fotografa. Dzięki niemu masz też szansę na zapoznanie się z jego ofertą fotograficzną oraz stylem zdjęć.
Potrzebujesz fotografa? Napisz, co Ci po głowie chodzi. Wspólnie zrealizujemy każdą sesję.
W JAKIEJ FOTOGRAFII MOŻE REALIZOWAĆ SIĘ FOTOGRAF
Nie da się ukryć, że w fotografii jest, jak wszędzie. Czyli jak się jest od wszystkiego, to się jest do niczego. Dobry fotograf oczywiście najpierw musi wypracować swój warsztat. Musi sprawdzić się we wszystkich dziedzinach fotografii. Musi zobaczyć, w czym będzie się czuł dobrze, swobodnie. Czemu będzie mógł się poświęcić całkowicie. Większość fotograficznych dziedzin nie wyklucza się wzajemnie. Wręcz przeciwnie. Nie raz bardzo się przenikają. Jednak by być cenionym i dostrzeganym fotografem, trzeba się wyspecjalizować.
Moja fotograficzna droga zaczęła się od fotografii reportażowej. W płynny sposób pomogło mi to przejść do fotografii ślubnej i kobiecej. W tej chwili są one moimi podstawowymi kręgami działań. Pragnąc, by fotografia była zarówno pasją, jak i pracą trzeba mieć swój podstawowy nurt działań. Nie można jednak ograniczać się tylko do niego. Zawsze warto ćwiczyć i rozwijać się w innych, pokrewnych kierunkach, by zawsze móc usatysfakcjonować swojego klienta.
Poza tym fotograf potrzebuje natchnienia dla siebie samego. Musi mieć coś, co daje mu pole do popisu. Coś, co sprawi, że ciągle będzie chciał więcej.
FOTOGRAF DO FOTOGRAFII PORTRETOWEJ
Fotografia portretowa to jedna z głównych i najczęstszych zawodowych ścieżek. Fotograf zajmujący się portretem to nie tylko fotograf od zdjęć do dokumentów. Wprawdzie zdjęcia typu „head shot” są dominujące w fotografii portretowej. Jest to też największa nisza dla fotografa. Jednak to nie wszystko. W obecnych czasach dobry portret potrzebny jest do CV. Dobre zdjęcia portretowe warto umieścić na portalach zajmujących się poszukiwaniem pracowników.
Fotograf portretowy współpracuje też z modelkami budującymi portfolio. Czasem jest to też współpraca ze znanymi osobami z pierwszych stron gazet lub politykami planującymi swoje kampanie.
Fotograf portretowy nie może też stać w miejscu. Studio, tło i lampy nie zrobią za niego ujmującego portretu.
FOTOGRAF W FOTOGRAFII RODZINNEJ
Fotograf rodzinny. Olbrzymie możliwości w obecnych czasach. Każdy w tej chwili pragnie uwiecznić te ulotne chwile na kadrach profesjonalnych zdjęć. Fotograf rodzinny swoje usługi oferuje w wielu aspektach. Od fotografii ciążowej, przez rodzinne sesje zdjęciowe, czy pokazanie zwyczajnego dnia z życia rodziny w wersji lifestyle. Zarówno fotograf od sesji noworodkowych, ciążowych, jak i tych rodzinnych skupia się głównie na portrecie. Ważna jest też tu autentyczność przekazu.
Patrząc z punktu widzenia marketingowego, fotografia rodzinna jest najbardziej stałą niszą. W niej fotograf stale może się realizować. Jest przecież całe mnóstwo chwil w życiu każdej rodziny, gdzie profesjonalne sesje po prostu są na porządku dziennym.
FOTOGRAF DO FOTOGRAFII ŚLUBNEJ
Fotograf ślubny to teoretycznie też fotograf rodzinny. Jednakże ta dziedzina rządzi się swoimi prawami. Fotograf specjalizujący się w ślubach i weselach musi być doskonały w wielu aspektach fotograficznych. Musi nadążać za szybko toczącą się akcją. Musi wyłapywać wszystko, co istotne. Musi być doskonałym portrecistą. Odnajdować się w fotografii streetowej i lifestylowej. Tylko takie połączenie umiejętności dają efekty. Doskonałe wyczucie, duża kreatywność i umiejętność pracy z ludźmi też są konieczne. Spowoduje to, że fotograf stanie się rewelacyjnym fotografem ślubnym. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na czas pracy fotografa ślubnego. Podczas całego dnia ślubu i wesela to niejednokrotnie prawie 20 godzin ciągłej pracy w maksymalnym skupieniu.
FOTOGRAF DO FOTOGRAFII KOBIECEJ / SENSUALNEJ / BUDUAROWEJ
Fotograf specjalizujący się w sesjach kobiecych to kolejna odsłona zawodu. Obojętnie czy specjalizuje się on w sesjach portretowych, sensualnych czy aktowych. Fotograf od sesji kobiecych oprócz doskonałych umiejętności portretowych musi być też trochę psychologiem, trochę przyjacielem. W fotografii kobiecej to od fotografa zależy atmosfera na sesji. Od niego zależy, jak bardzo kobieta będzie potrafiła się otworzyć i zrozumieć siebie.
Fotograf do fotografii kobiecej jest skrupulatnie z reguły wybierany. Bywa, że panie wolą kobietę za aparatem. Czasem jednak to właśnie mężczyzna fotograf jest częściej poszukiwany.
FOTOGRAF DO FOTOGRAFII PRODUKTOWEJ
Fotograf produktowy nie musi przejmować się uczuciami ludzkimi, czy emocjami. Jak sama nazwa wskazuje fotografuje po prostu przedmioty. Często na potrzeby np. kampanii reklamowych czy współpracuje przy tworzeniu katalogów produktów konkretnych marek. Fotograf produktowy, fotograf brandowy ma teoretycznie ułatwioną pracę. Jednak musi on z kolei doposażyć się w sprzęt do tzw. fotografii bezcieniowej.
FOTOGRAF DO FOTOGRAFII KULINARNEJ
Fotograf kulinarny to też działka dla fotografa produktowego. Dziś coraz więcej restauracji, kawiarni i innych lokali potrzebuje dobrych zdjęć. Zdają sobie sprawę, jaką moc sprawczą ma obraz. Wiedzą, że zdecydowanie lepiej się sprzeda produkt pięknie sfotografowany niż opisany najbardziej kwiecistą mową. Fotograf kulinarny, zanim zrobi ostateczne zdjęcie satysfakcjonujące wszystkich, nie raz spędza nad daną potrawą dobrych kilka godzin. Fotografuje ją z różnych kątów. Stosuje różne sprzęty. Dopracowuje wspólnie z kucharzem i sztabem asystentów najmniejszy nawet szczegół.
FOTOGRAF W FOTOGRAFII KRAJOBRAZOWEJ
Fotograf specjalizujący się w fotografii krajobrazowej najczęściej współpracuje z produkcją kalendarzy, zdjęć na ścianę czy fototapet. Niby trochę przyziemna nisza fotograficzna. Jednakże dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i np. fotografii dronem fotograf zajmujący się krajobrazem może mocno rozwinąć skrzydła i to dosłownie.
FOTOGRAF A FOTOGRAFIA PRZYRODY
Fotograf przyrody musi wykazać się nie lada cierpliwością oraz niestety większymi nakładami finansowymi. Fotografowanie zwierząt w ich naturalnym środowisku do łatwych nie należy. Nie można przecież naruszać ich naturalnego rytmu, czy siedliska. Tak więc bez doskonałych obiektywów, statywów i dodatkowego sprzętu fotograficznego tu nie ma najmniejszych szans.
FOTOGRAF NA IMPREZY I EVENTY
Imprezy, studniówki, koncerty. Tu wszędzie niezbędny jest fotograf, który zamknie wszystko, co się dzieje na pełnych profesjonalizmu fotografiach. Fotograf zajmujący się pracą na wszelakiego rodzaju imprezach musi – podobnie jak fotograf ślubny- być wprawiony w wielu rodzajach fotografii. Fotograf na imprezy i eventy musi działać szybko i sprawnie. Często też w ekspresowym tempie musi oddawać gotowe zdjęcia.
FOTOGRAF SPORTOWY
Dynamizm. To podstawowe słowo opisujące fotografię sportową. Fotograf sportowy musi być wyposażony w sprzęt, który podoła szybkiej akcji. Powinien też ułatwiać złapanie odpowiedniego momentu. Fotograf zajmujący się sportem musi idealne kadry łapać dosłownie w locie. Często tu nie ma miejsca na końcową ich obróbkę, a materiał bywa, że na bieżąco prosto z boiska trafia do agencji. Fotograf sportowy to też dość trudna nisza i ciężko tu się wbić z możliwością współpracy.
FOTOGRAFIA MODY
Fotograf mody, fotograf fashion. To osoba, która maksymalnie musi szlifować swoje umiejętności w fotografii portretowej. Zakładając sobie, że zostanę szybko fotografem modowym, można szybko stracić zapał. Światek ten jest dość specyficzny i hermetyczny. Zawsze można oczywiście próbować i współpracować z wieloma modelkami, mniejszymi agencjami i wypracowywać swój warsztat.
FOTOGRAF A FOTOGRAFIA ULICZNA
Jedna z bardziej wolnych i artystycznych dziedzin fotografii. Nastawiona na autentyczność ulicy i tego, co się na niej dzieje. Fotograf uliczny działa na pograniczu reportażu. Nie przedstawia jednak historii. Raczej ważny jest tu pojedynczy „strzał” pokazujący konkretną rzecz. Street photo szuka tego pierwiastka niezwykłości w codziennej szarej ulicy. Fotograf zajmujący się fotografią uliczną musi zdecydowanie być „łowcą”.
FOTOGRAFIA STOCKOWA
Fotografia stockowa bazuje na takim trochę „ banku zdjęć”. Z zasady fotograf stockowy robi zdjęcie raz, a zarabia wiele razy. Niestety to tylko tak łatwo brzmi. Zdjęcia sprzedawane agencjom stockowym są solidnie selekcjonowane. Muszą też mieć określone parametry i doskonałą jakość. Wszystko po to, aby wielokrotnie mogły być wykorzystywane przez grafików, stosowane w wydrukach wielkoformatowych czy używane przez projektantów stron internetowych itd.
FOTOGRAF A FOTOGRAFIA REPORTAŻOWA
Fotograf reportażowy, fotoreporter opowiada historię danego wydarzenia. Musi być czujny, zawsze gotowy do działania. Musi potrafić wyławiać wszystko, co ważne. Musi też działać szerokim kadrem, gdyż często na obrzeżach dzieje się więcej niż w centrum.
FOTOGRAF DO FOTOGRAFII ARCHITEKTONICZNA / WNĘTRZ
Fotograf specjalizujący się w zdjęciach architektury, fotografowaniu wnętrz czy całych budynków może obecnie liczyć na całkiem sporo zleceń. Agencje deweloperskie, projektanci wnętrz czy agenci nieruchomości. Wszyscy zdają sobie doskonale sprawę, jak ważne jest odpowiednie sfotografowanie obiektu, by pokazać jego całkowity potencjał.
FOTOGRAF- PRACA CZY PASJA
W fotografii nie ma innego wyjścia i zawsze praca musi być pasją. Chcąc być oczywiście dobrym fotografem. Fotografia najpierw musi być prawdziwą pasją. Jasne, coraz więcej osób podejmuje decyzję, że zostanie fotografem i to będzie ich droga zawodowa. Jednakże takie działanie na opak zawsze zemści się na początku w postaci kiepskiej jakości zdjęć. Jak już pisałem fotografia wymaga czasu. Wymaga tysięcy, a nawet milionów zrobionych zdjęć. Tyle trzeba, zanim staną się one na tyle dobre, żeby można z satysfakcją pokazywać je potencjalnym klientom.
Fotografia to wymagająca dziedzina. Jeśli przychodzi pomysł, żeby stała się ona pracą na pełny etat i żeby zostać zawodowym fotografem, to zdecydowanie warsztat pracy powinien być już na wysokim poziomie.
Tak więc zdecydowanie najpierw pasja do fotografii. Potem wykorzystanie jej w pracy. Inaczej się po prostu nie da. Inna rzecz, że fotografia sama w sobie jest pasją stale i na zawsze. Niezależnie czy jest też źródłem dochodu czy też nie. Prawdziwy fotograf to zawsze pasjonat. Ktoś chcący się ciągle rozwijać i żyjący w rytmie naciskanej migawki aparatu.
FOTOGRAF – PRACA NA PEŁEN ETAT CZY HOBBY
Fotografia jako praca to zdecydowanie zajęcie na pełen etat. Inaczej można się wpędzić w błędne koło. Klient po pierwsze oczekuje jak najlepiej wykonanej usługi. Oczekuje, jak najlepszej jakości zdjęć, szybkiego i sprawnego kontaktu, terminowości i dyspozycyjności. Nie ma opcji być zawodowym fotografem poświęcając temu tylko kilka godzin tygodniowo.
Praca fotografa polega na znajdowaniu klientów. Trzeba tu też bycia aktywnym na wielu forach, grupach, mediach społecznościowych. Tam też może znaleźć ewentualnych klientów. Oprócz tego sporo czasu zajmuje sama obróbka wykonanych zdjęć. Nadanie im ciekawego stylu, charakteru, sprawienie, że będą one wyjątkowe to długie godziny przy komputerze. Nie liczę tu czasu spędzanego na wszelkich sesjach zdjęciowych i innych zleceniach. Nie ma szans pogodzić pracy fotografa i innego etatu. Łapanie wielu srok za ogon nigdy się nie sprawdza, a w fotografii może doprowadzić do katastrofy. Hobbystycznie to można fotografować swoją rodzinę, czy pejzaże. Każdy kontakt ze zleceniodawcą wymaga 100 % zaangażowania.
ZAWÓD FOTOGRAF- RZEMIEŚLNIK CZY ARTYSTA
Jaki powinien być fotograf, by jego zdjęcia zachwycały? Co w fotografii ważniejsze? Artystyczna wizja, kreowanie rzeczywistości, czy rzemieślniczy trud i mrówcza praca włożona w obróbkę zdjęcia?
Być fotografem z prawdziwego zdarzenia. Móc zawsze pochwalić się swoimi pracami. To marzenie każdego z fotografów. Wymaga jednak ono połączenia zarówno artyzmu, jak i tej nieco przyziemnej pracy, jaką stanowi techniczna obróbka zdjęć, czy umiejętność fotografowania odpowiednimi parametrami.
Artysta ma coś do przekazania. Coś, czymś chce się podzielić. Ma jakąś swoją wizję. Z kolei rzemieślnik od zawsze kojarzy się z fachowcem. Te dwie tak skrajnie różne rzeczy w fotografii muszą się przenikać. Talent, bez odpowiedniego warsztatu jest po prostu niczym. Fotograf ma nie lada zadanie być zawsze kreatywną duszą artystyczną, a jednocześnie myśleć ciągle przyziemnie i technicznie.
NA CZYM POLEGA PRACA FOTOGRAFA
Praca fotografa to nie tylko robienie zdjęć. Tak by się wydawać mogło i tak pewnie myśli większość społeczeństwa. Praca fotografa wymaga dużej wiedzy technicznej. Potrzeba tu też umiejętności komunikacji z ludźmi. Konieczne jest też podjęcie wielu działań marketingowych, bez których nie ma szans na efektywną pracę. Oprócz tego – jak w każdej pracy- fotograf nie uniknie roboty papierkowej związanej z prowadzeniem firmy.
Tak więc czas pracy fotografa zajmują:
Samo robienie zdjęć.
Obróbka.
Kontakty i spotkania z klientami.
Działania branżowe.
Szkolenia.
Szukanie nowych miejsc na sesje czy inspiracji.
FOTOGRAF – JAK WYGLĄDA DZIEŃ Z ŻYCIA FOTOGRAFA
Jak wygląda przykładowy dzień z życia fotografa. Oczywiście zakładając, że w danym dniu nie ma żadnej zaplanowanej sesji zdjęciowej lub ślubu do sfotografowania.
Odpowiadanie na maile i zapytania ze stron mediów społecznościowych. Trudno tu zliczyć czas poświęcony na taką pracę. Tym bardziej, jeżeli chce się być w dobrym kontakcie z klientami. Wymaga to odpowiedzi praktycznie natychmiast, niezależnie co w danej chwili się robi.
Spotkania z potencjalnymi klientami. Spotkania z fotografem oko w oko są niezbędne do ostatecznego ustalenia warunków zlecenia. Są też niezwykle istotne dla dobrej komunikacji i zwyczajnego poznania się.
Negocjowanie i przygotowywanie umów.
Działania marketingowe. Szukanie nowych zleceń, udzielenie się na przeróżnych grupach, przygotowywanie reklam.
Praca nad zrobionymi już zdjęciami ich obróbka techniczna, nadanie im ostatecznego szlifu.
Przygotowywanie zdjęć do wydania klientowi zgodnie z zapisami umowy.
Projektowanie i przygotowywanie albumów, zamawianie odbitek.
Sporo czasu fotograf poświęcić musi na pisanie tekstów na blogi. Na działania w mediach społecznościowych. Bez tego w tej chwili nie ma dobrego marketingu.
Praca papierkowa związana z działalnością gospodarczą i prowadzeniem firmy.
Przygotowanie sesji zdjęciowych
Jak widać praca fotografa to chyba w najmniejszym stopniu robienie zdjęć. Zdecydowanie więcej czasu trzeba poświęcić na to, by było co robić i na to, by efekty tej pracy były jak najlepsze.
FOTOGRAF – CO MUSI ZROBIĆ ORGANIZUJĄC SESJĘ ZDJĘCIOWĄ
Sesja zdjęciowa. Chleb powszedni większości fotografów. Jak wygląda jej organizacja i od czego tam jest fotograf? Jeśli tylko nie działa on na zlecenie jakieś agencji, to tak naprawdę cała organizacja takiej sesji zdjęciowej spada na barki fotografa. Niezależnie czy to sesja modowa czy produktowa.
Fotograf musi znaleźć odpowiednie miejsce na sesję zdjęciową. Plener, studio czasem inne miejsce pasujące do ogólnej koncepcji.
Znaleźć odpowiednie modelki.
Przygotować całą scenografię.
Znaleźć i zatrudnić makijażystów, fryzjerów, stylistów.
Zadbać o odpowiednie oświetlenie i sprzęt potrzebny np. do fotografii produktowej.
Zadbać o catering na cały dzień zdjęciowy.
Znaleźć współpracujących grafików.
Postarać się, aby to wszystko razem zagrało, a efekty zadowalały zarówno fotografa, modelki, jak i przede wszystkim zleceniodawcę.
FOTOGRAF
CO DALEJ PO ZROBIENIU ZDJĘĆ
Fotograf niezależnie czy fotografuje śluby, budynki, produkty, czy realizuje sesje zdjęciowe robi każdorazowo co najmniej setki zdjęć. Logiczne jest, iż to nie jest produkt końcowy. Do ostatecznego wydania zdjęć długa droga. Jak więc krok po kroku wygląda praca nad zdjęciami? Czy to takie łatwe i niewymagające jak część osób pewnie myśli?
Zabezpieczenie zdjęć na komputerze i kartach pamięci- krok bardzo ważny, gdyż najgorszy koszmar, jaki mógłby spotkać fotografa to utrata materiału.
Przejrzenie WSZYSTKICH zdjęć pod kątem ostrości, kolorów oraz jakości i usunięcie tych najgorszych
Kolejne przejrzenie zdjęć skupiając się na tych wykonanych w tych samych momentach- wybór najlepszych
Sprawdzenie spójności materiału – tu wymaga to przede wszystkim sprawdzenia, czy zdjęcia są zgodne z kolejnością ich robienia, czy z każdego ważnego momentu są ujęcia i czy w całości materiał opowiada kompletną historię.
Następnym krokiem jest wstępna obróbka techniczna- wyrównanie kolorytu, poprawa tonacji, usunięcie z kadrów zbędnych obiektów.
Kolejne przebranie materiału i wybranie ostatecznej ilości zdjęć.
Ostateczna obróbka- skupiając się już na drobiazgach, wygładzeniu, wyrównaniu barw, nadaniu zdjęciom szlachetności i ewentualnych wizualnych efektów.
Jeszcze raz zdjęcia podlegają uważnemu oku fotografa, który każde z nich dopieszcza swoim niepowtarzalnym stylem
Przygotowanie zdjęć do wydania zgodnie z umową – Albumy, wydruki, odbitki, pliki cyfrowe.
Tyle, jeśli chodzi o fotografię ślubną lub zdjęcia z prywatnych sesji. Jeśli w grę wchodzi fotografia produktowa, fotografia fashion to są jeszcze inne warunki. Tu na każdym poziome post produkcji fotograf ma obowiązek czekania na ostateczną akceptację każdego zdjęcia przez zleceniodawcę.
ZAWÓD FOTOGRAF
MINUSY BYCIA ZAWODOWYM FOTOGRAFEM
Każda praca ma swoje plusy i minusy. Nie inaczej bywa z zawodowym fotografem. Czasem bardziej lubi swoje zajęcie, czasem mniej. W mojej fotograficznej karierze bywały momenty i lepsze i gorsze. Jakoś nigdy te drugie nie przekreśliły tego, co sprawia, że jednak mimo wszystko stale czerpię satysfakcję z robienia zdjęć i całym sercem kocham fotografię. Chcąc jednak nakreślić, jak w rzeczywistości wygląda codzienna praca fotografa muszę być uczciwy. Muszę pokazać zarówno to, co przemawia za byciem fotografem, jak i sugeruje, żeby jednak brać nogi za pas i zająć się czymś innym. Lista minusów będzie listą pewnie subiektywną, moją prywatną. Jednak z częścią tych trudności pewnie boryka się niejeden fotograf.
Nietrafione zlecenia. Każdemu fotografowi pewnie nie raz zdarzyło się pomęczyć ze zleceniem, które nie trafia w jego styl czy gust. Na przebieranie w zleceniach można sobie pozwolić, gdy praca hula na całego. Inaczej bywa, że trzeba brać, co jest.
Uciążliwy klient. Jak w każdej pracy z ludźmi, tak i w fotografii nie raz przychodzi zmierzyć się z trudną komunikacją z klientem, czasem z wygórowanymi żądaniami lub niezrozumieniem.
Każde zlecenie, każdy klient to nowy nieznany „ szef”. Zazwyczaj w pracy, zajmując się jednym i tym samym z czasem wiemy czego się od nas oczekuje i jakie będą reakcje na wykonaną pracę. Fotograf tego luksusu nie ma. Nigdy do końca nie wie, czy efekty np. sesji kobiecej w pełni usatysfakcjonują pozującą do niej panią.
Trudności w pozyskiwaniu klientów i dosyć niepewny rynek. Mało który fotograf ma ten komfort, że zlecenia sypią się jak z rękawa. Z reguły musi mocno zabiegać o swoich klientów, być obecny w mediach społecznościowych, a dodatkowo rynek cyfryzacji nie pomaga. Każdy czuje się fotografem mając w ręku telefon z dobrym aparatem i nieraz wygrywa on z profesjonalnym fotografem.
Sezonowość pracy. Tu w szczególności cierpi fotograf ślubny lub fotograf zajmujący się sesjami plenerowymi. Przez część roku, kiedy pogoda na to pozwala musi pracować na tyle intensywnie, by zarobić na resztę miesięcy.
Niepewne zarobki, brak stałej pensji. Każda praca, by dawała pełnię satysfakcji powinna też zapewnić godne życie. To czy ono takie będzie i ile fotograf zarobi zależy przede wszystkim od niego, ale też nie raz od panującej w branży sytuacji.
Czas pracy. Fotografia to nie jest zajęcie, gdzie są sztywne ramy czasowe. Bywa, że fotograf jest w pracy kilkanaście godzin z rzędu. Czasem sesja jest o świcie, a czasem trzeba zarwać nocy, by na czas oddać zdjęcia. Nic tu nie jest z góry ustalone, a dobre zdjęcia nie raz wymagają dużego poświęcenia.
Minusów bycia fotografem niby kilka jest. Jednakże na szczęście nie są one stałe i niezmienne. Dlatego też praca z reguły daje satysfakcję i sprawia, że chce się zawsze robić więcej.
10 CECH, KTÓRE POWINIEN POSIADAĆ DOBRY FOTOGRAF
Na swój sukces fotograf pracuje z reguły przez długi czas. Walczy, by jego zdjęcia były jak najlepsze i jak najbardziej zauważalne. Jeśli na dodatek z fotografii chce czerpać zyski to niewątpliwie musi wykazać się zarówno zmysłem artystycznym i ciężką pracą, by efekt końcowy był zadowalający. Jakimi jeszcze cechami powinien błysnąć idealny fotograf?
Sumienność i pracowitość. Dotrzymywanie terminów i warunków umowy, bycie wszędzie na czas- to nieocenione cechy dobrego fotografa.
Pokora. W pracy fotografa zawsze trzeba mieć świadomość, że można coś zrobić lepiej lub inaczej, trzeba być otwartym na naukę, na czyjeś rady i zwyczajnie czasem „ dać sobie powiedzieć”.
Kreatywność. Nie każdy, kto ma aparat w ręce może od razu nazwać się fotografem. Fotograf z krwi i kości we wszystkim znajdzie ciekawy kadr i będzie umiał z każdego wyciągnąć to, co najlepsze.
Wrażliwość i empatia. Umiejętność wczucia się w przeżywane emocje, wejście „ w skórę” fotografowanej osoby, otwartość na ludzi. To wszystko sprawia, że fotograf staje się coraz lepszym w swoim fachu.
Profesjonalizm. Zawsze przygotowany, wyposażony w odpowiedni sprzęt, znający się na swoim fachu- taki fotograf gwarantuje jakość usług.
Spontaniczność. Dobry fotograf nie może działać sztampowo, czasem musi dać się ponieść swojej wyobraźni.
Komunikatywność. Trudno o dobrego fotografa, jeśli nie radzi on sobie w kontaktach międzyludzkich. Fotografia wymaga współpracy obu stron, a to z kolei bazuje na dobrej komunikacji.
Chęć ciągłego rozwoju. Dobry fotograf nie może osiąść na laurach. Stale musi podążać na nowościami, nowymi trendami, szkolić się i inwestować w sprzęt.
Kultura osobista. To się chyba rozumie samo przez się. Nie wyobrażam sobie, aby fotograf był nieuprzejmy czy mało kulturalny. Powinien cechować się miłym obyciem i chęcią do współpracy.
Cierpliwość. To bardzo istotna cecha dobrego fotografa. Cierpliwości wymaga zarówno wyczekiwanie na właściwe ujęcie, jak i spokojne podejście do klienta, z którym fotograf współpracuje.
10 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO BYĆ FOTOGRAFEM
Bywają minusy w pracy fotografa. Absolutnie nie można jednak pominąć tych aspektów, które powodują, że praca ta ciągle jest pasją. Osobiście dla mnie jako fotografa nie ma chyba takiej przeszkody na świecie, która spowodowałaby bym przestał fotografować.
Fotografia w sercu prawdziwego fotografa zapuszcza korzenie nie do wyrwania. Aparat praktycznie przyrasta mu do ręki. Dlatego też warto być fotografem, pomimo czasem trudnych chwil. Dlaczego zawód fotograf jest tym, co warto robić w życiu? Postarałem się Wam się przybliżyć to w kilku punktach.
Fotograf widzi i czuje więcej. Sposób patrzenia na świat zmienia się w momencie rozpoczęcia przygody z fotografią. Siłą rzeczy fotograf rozpoznaje większą gamę barw ( nawet jak jest facetem). Dostrzega piękno, tam, gdzie czasem go nie widać. Zwraca uwagę na drobne gesty, mimikę twarzy. Poszerza się jego sposób postrzegania, co ma potem niebagatelne znaczenie w samej pracy.
Możliwość poznawania ludzi. Fotograf pracuje z ludźmi i dla ludzi – to nie ulega wątpliwości. Dlatego też na swojej fotograficznej drodze poznaje całą masę ciekawych osób. Bywa, że dla fotografa zwyczajne jest to, co dla zwykłego śmiertelnika ma efekt wow. Aktor, modelka, znany reżyser, może projektant lub sławny sportowiec. Dla fotografa to po prostu człowiek, którego ma w jak najlepszy sposób sfotografować.
Satysfakcja. Niejednokrotnie praca fotografa jest pracą ciężką zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Jednakże, kiedy widzi końcowe efekty swojego wysiłku to serce rośnie.
Samorealizacja. Zawodowa fotografia umożliwia, a nawet powiedziałbym wymaga ciągłego rozwoju, inwestowania w swoje umiejętności, uczenia się nowych rzeczy. Samorealizacja w zawodzie fotografa daje spełnienie i pogłębia radość z każdej fotografii.
Brak monotonii. Fotograf to freelancer, a praca w wolnym zawodzie nigdy nie jest monotonna. Każda sesja jest inna, każdy klient przychodzi z innymi oczekiwaniami, każde zlecenie stawia nowe wyzwania. Co jak co, ale zawodowy fotograf się nie nudzi.
Praca z pasją. Najlepsze, co może być w życiu zawodowym, to, gdy pracujemy zgodnie ze swoją pasją. Tak właśnie jest, a przynajmniej być powinno, w przypadku zawodowego fotografa. To pasja jest pierwsza, to zamiłowanie do fotografii wytycza zawodową karierę. Dlatego też zawodowy fotograf raczej nie miewa momentów zniechęcenia. Nie usłyszy się od niego zwyczajowego: „ nie chce mi się iść do pracy”.
Wdzięczność i radość ze strony klientów. Aspekt pracy zawodowego fotografa nie do przecenienia. Radość, wzruszenie, szczęście widoczne w oczach klientów po otrzymaniu swoich zdjęć to dla fotografa największa satysfakcja.
Zatrzymanie czasu. Fotograf dzięki aparatowi jest swoistym przewodnikiem w podróży w czasie. To on powoduje, że najważniejsze chwile zatrzymują się na zawsze, by cieszyć przez wiele kolejnych lat. To napawa dumą, ale też zobowiązuje i mobilizuje, by efekty pracy fotografa były jak najlepsze.
Sprzęt i gadżety. Pokażcie mi fotografa, który nie kocha swojego sprzętu. Jeszcze bardziej tego, który właśnie się ukazał. Fotografia to całe morze sprzętu mniej lub bardziej koniecznego dla wykonywania tego zawodu. Jednakże każdy fotograf znajdzie w nim mnóstwo rzeczy, które koniecznie musi mieć. Przecież na tym pracuje, więc nie ma o czym mówić, tylko trzeba kupić.
Podróże. U większości fotografów często ich praca wiąże się z podróżami- czasem małymi, a czasem dużymi wyprawami. To również bardzo przyjemny aspekt pracy fotografa, gdyż każdy wyjazd jest przygodą, a bywa, że można go pogodzić z chwilą dla siebie.
Lista zalet w pracy fotografa jest prawie równoważna z wadami tego zawodu. Jednakże patrząc na ilość działających na rynku fotografów w każdej praktycznie dziedzinie, jak na dłoni widać, że nie zniechęca ona praktycznie nikogo. Nic dziwnego, kiedy u podstaw motywacji do podjęcia się zawodowej fotografii leży prawdziwa pasja i miłość do tworzenia zdjęć.
ILE ZARABIA FOTOGRAF
Odpowiednia zapłata za wykonaną pracę jest dla każdego bardzo istotną kwestią. Temat wynagrodzenia porusza się na każdej rozmowie o pracę i nie raz jest ono wyznacznikiem jej podjęcia. Każdy chce zarabiać godnie, by wieść spokojne życie i czuć spełnienie i satysfakcję z wykonywanego zawodu.
Tak więc najtrudniejszy i najbardziej obszerny temat związany z pracą fotografa zostawiłem sobie na sam koniec. Zarobki fotografa to temat rzeka i jak ona czasem ma rwący nurt, a czasem prawie wysycha.
Od razu mówię- nie ma czegoś takiego jak średnia pensja fotografa. Jego zarobki zależne są od branży, w której pracuje, liczby zleceń i ich wielkości.
Tak jak w każdej branży, tak i w fotografii znajdziecie wyliczenia. Ile to zarabia fotograf na sesjach, zdjęciach reportażowych czy weselach. Czy jest tak kolorowo, jak to pokazują sondaże? Niestety zawód fotografa, jako wolny zawód, nigdy nie będzie stały w swoich zarobkach. Bywają miesiące lepsze i gorsze, a utrzymać się na rynku trzeba cały czas.
Niestety często spotyka się z opinią, że przecież fotograf to się specjalnie nie napracuje. Na sesji popstryka jakąś modelkę lub produkt. Na weselu popracuje wprawdzie cały dzień, ale potem ma luz. Reszta to tylko zabawa przed komputerem.
ZAROBKI FOTOGRAFA
Mam nadzieję, że specyfikę pracy fotografa już Wam trochę przybliżyłem. Może zmieniłem nieco sposób patrzenia na ten właśnie zawód. W dalszym ciągu u nas w Polsce panuje przekonanie, że profesjonalna fotografia czy to weselna czy komercyjna jest za droga. Za granicą stawki kilkakrotnie wyższe są na porządku dziennym i nikogo nie dziwią. Zatrudniając profesjonalnego fotografa płacimy za jego czas. Doceniamy umiejętności, doświadczenie, wiedzę i wypracowany warsztat, któremu poświęcił wiele swoich lat. Nie wspomnę tutaj o rzeczy oczywistej- czyli profesjonalnym sprzęcie, bez którego pracować się nie da.
Rozkładając na czynniki pierwsze np. pracę fotografa ślubnego, który przepracuje w sezonie 15 sobót i spędzi każdorazowo na nich po ok. 15 godzin daje nam to 225 godzin pracy w ciągu roku. Teraz trochę matematyki.
Biorąc średnio za pełny reportaż ślubny ok. 4000 zł i mając ich 15 w ciągu roku daje nam to kwotę 60 000 zł. Przy czym 15 wesel to całkiem dużo. Większość fotografów cieszy się, gdy ma tyle zleceń. No nic liczmy dalej. 60 000 zł podzielone przez 225 godzin pracy na weselu (tylko fotografując) daje nam kwotę ok. 260 zł za godzinę. Niby dużo. Teraz jednak do każdego z tych wesel trzeba dodać co najmniej dwa tygodnie przed komputerem. Więc kwota 260 zł za godzinę robi się zdecydowanie mniejsza. Tak wygląda rzeczywisty zarobek fotografa ślubnego, który siebie i swoją firmę z tych 15 wesel utrzymać musi.
Ile powinien kosztować reportaż ślubny? Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty, zobowiązania, czas poświęcony każdemu z wesel? Biorąc pod uwagę, by fotograf mógł dzięki swojemu spełnieniu zawsze pracować z weną, radością i zapałem? W takim razie taki pełny reportaż ślubny powinien utrzymywać się na poziomie ok. 8 000 zł.
To rozliczenie dotyczące akurat fotografa ślubnego. Trochę inne będzie miał fotograf związany z fotografią portretową. Inne fotograf zajmujący się produktem lub architekturą. Nieważne, w jakiej branży działa fotograf. Każdorazowo to on sam musi zabiegać o klienta i udowadniać, że jego zdjęcia są warte ceny, którą przyjdzie za nie zapłacić.
Fotograf
KOSZTY ZWIĄZANE Z ZAWODOWĄ FOTOGRAFIĄ
W powyższej treści pokazałem ile mniej więcej zarabia fotograf, ustalając, że kwoty zdecydowanie nie są wygórowane. Teraz chcę pokazać co składa się na takie, a nie inne ceny fotografii. Jakie wydatki ponosić musi fotograf, by móc pracować i być konkurencyjny?
Fotograf musi pracować legalnie- ponosić wszystkie opłaty związane z ZUS i Urzędem Skarbowym, opłacać księgowość
Musi się szkolić i uczestniczyć w warsztatach, które są z reguły dosyć drogie. Przeciętne 3-dniowe warsztaty to koszt rzędu ok. 1500 zł.
Musi na bieżąco wymieniać lub naprawiać sprzęt, by zawsze działał jak trzeba
Fotograf pracuje na legalnym oprogramowaniu
profesjonalny fotograf opłaca stronę internetową
By znaleźć klientów, nie obędzie się bez reklamy
musi opłacać wszelkie licencje i pozwolenia
To wszystko jest niezbędne do rzetelnego prowadzenia firmy fotograficznej oraz do tego, by po prostu móc robić dobre zdjęcia. Żeby jednak nie być gołosłownym trochę cen i wyliczeń poniżej.
Stawki ZUS wszyscy znają urząd skarbowy to stawka 23 %.
Oprogramowanie – kupowane na wyłączność to koszt ok. 500 zł co rok. Bywa, że podstawowych programów do obróbki zdjęć potrzeba kilka, więc koszty rosną.
Abonamenty do programu graficznego- zamiast tego można wykupić abonament i płacić ok. 100 zł miesięcznie.
Presety i nakładki overlays – koszt rzędu kilkudziesięciu złotych do kilkuset.
Komputer z szybkim dyskiem – ok. 12,500 zł, przy czym po ok. 3 latach trzeba by pomyśleć już o jego modyfikacji.
Laptop – ok. 8000 zł
Monitor graficzny – 4000 zł- 5000 zł
Aparaty – profesjonalny fotograf musi posiadać co najmniej dwa dobre aparaty fotograficzne więc jest to koszt rzędu 2x ok. 10 000 zł – 20 000 zł
Obiektywy – dla spokojnej pracy i możliwości robienia różnorodnych zdjęć potrzeba co najmniej 4 różnych obiektywów każdy z nich to koszt ok. 3000 zł- 4000 zł
Dodatkowe oświetlenie – bez lamp błyskowych trudno o dobre zdjęcie w każdych warunkach. Tutaj 4 lampy to minimum a każda z nich kosztuje ok. 1000 zł- 1500 zł
Dyski zewnętrzne, karty pamięci- im więcej, tym lepiej.
Reklama. Realnie, aby pozyskiwać nowych klientów, fotograf powinien na reklamę poświęcić ok. 700 zł miesięcznie.
Strona WWW i serwer – ok. 600 zł za rok.
Dron. Idąc za nowymi technologiami dron powoli staje się standardowym wyposażeniem fotografa. Jego zakup plus licencja i szkolenie to koszty ok. 8000zł – 10 000 zł.
Jak widać na załączonych przykładach koszty, jakie musi ponieść fotograf, aby świadczyć usługi na wysokim poziomie, są dość duże. Biorąc jeszcze pod uwagę to, jak wszystko się szybko zmienia robią się z tego niezłe sumy.
ZAWODOWY FOTOGRAF
Zawodowy fotograf to ktoś, kto z pasji uczynił swoją pracę. Czasem niestety obraca się to przeciw niemu samemu. Dlatego stale staram się być lepszy dla samego siebie. Korzystają w ten sposób też moi klienci.
Mam nadzieję, że dzięki temu krótkiemu tekstowi zawód fotografa przestanie być szufladkowany. Przestanie być postrzegany jako prestiżowy i niewymagający wysiłku, a bardzo dochodowy. Fotograf, tak jak każdy inny poświęca się swojej pracy całkowicie. Wymaga od siebie maksymalnego wysiłku, by efekty jego pracy cieszyły jego klientów.